23 kwietnia 2024

Bariery energochłonne – Szpecą czy ratują życie?

2 min read
bariery energochłonne

Bariery energochłonne i inne urządzenia BRD stawia się nie dla ozdoby, a dla ochrony twojego życia. Co wchodzi w ich skład? Na czym dokładnie polega ich zadanie? Czy są aż tak ważne? Czym jest skrót BRD? Zapraszamy do lektury.

BRD – Co oznacza ten skrót?

BRD to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Służą ochronie życia, zdrowia i mienia uczestników ruchu drogowego oraz osób pracujących na drodze, a nawet użytkowników terenów okalających. Mówiąc prościej, dzięki tym urządzeniom na drodze czy chodniku czujemy się bezpieczniej. Co ważne, nie chodzi o drogowskazy! W sklepach z takimi artykułami drogowymi możemy znaleźć między innymi:

Statystyki pokazują, że dzięki balustradom, barierkom i tym podobnym życie uratowały setki tysięcy ludzi.

balustrady drogowe

Bariery energochłonne – Jakie jest ich zadanie?

Barierki drogowe to nie element ozdobny. Stawia się je dla bezpieczeństwa. Okazuje się, że aby spełniały swoją rolę ochronną, muszą być wykonane zgodnie ze sztuką i spełniać wymogi określone europejską normą EN 1317. Bariera, która ma być bezpieczna nie powinna być zbyt sztywna ani całkiem niepodatna na odkształcenia. Wręcz przeciwnie – powinna być dość plastyczna, dać się odkształcić, a nawet przemieścić i nakierować auto na pierwotny tor ruchu. Głównym elementem bariery jest prowadnica, która podczas zderzenia prowadzi samochód. Bariery stawia się tam, gdzie po wypadnięciu z trasy podróżujący samochodem mogliby zostać narażeni na niebezpieczeństwo – zderzenie z twardą przeszkodą taką jak słup, wiadukt, ściana, albo stoczenie się z wysokiego nasypu czy skarpy (również do wody). Bariery chronią też ludzi przed pojazdami – np. pracujących na drogach czy wypoczywających w miejscach odpoczynku podróżnych na drogach szybkiego ruchu.

Często w radiu słyszymy komunikat, że samochód zjechał z jezdni i uderzył w barierę. Wielu osobom kojarzy się to jedynie ze zniszczonym autem, jednak w rzeczywistości to mogło być ratunkiem.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.