23 kwietnia 2024

Czy każdy z nas powinien znać podstawy pierwszej pomocy?

2 min read
Pierwsza pomoc Bydgoszcz

Pierwsza pomoc przedmedyczna – to często ona ratuje życie poszkodowanemu. Zdarza się, że niewiedza i strach powodują paraliż i nie wiemy, jakie podjąć działania wobec osoby, która potrzebuje takiej pomocy. Dlatego też warto znać zasady pierwszej pomocy.

Kursy pierwszej pomocy – czy warto w nich uczestniczyć?

Każdy z nas powinien przynajmniej raz w życiu wziąć udział w kursie pierwszej pomocy. A najlepiej, jeśli takie kursy będziemy odbywali regularnie. Uporządkowana wiedza z pierwszej pomocy sprawi, że podczas zdarzenia będziemy czuć się pewnie, a podejmowane przez nas kroki, będą odpowiednie. Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, która będzie wymagała pomocy drugiej osobie. Na takich szkoleniach dowiemy się, jak pomagać osobom, z poparzeniami, epilepsją, omdleniami, krwotokami z nosa, złamaniami czy zakrztuszeniami.  

Pierwsza pomoc Bydgoszcz – czym jest?

Pierwsza pomoc  to ogół czynności, których celem jest ratowanie życia poszkodowanego, aż do momentu przyjechania służb ratowniczych. Czynności te powinny zostać wykonane przez osoby, które znajdują się na miejscu zdarzenia. Pomocy potrzebować może nie tylko osobowa osoba poszkodowana w wypadku. Również w domu przytrafić może się niespodziewana sytuacja np. poparzenie czy zachłyśnięcie. Warto wiedzieć, jak postępować.

Pierwsza pomoc Bydgoszcz

Zasady pierwszej pomocy – nauka już od dziecka!

Obecnie w szkołach organizowane są zajęcia, na których dzieci uczą się pierwszej pomocy. Już od małego mają świadomość, jak zachować się w stosunku do osoby, która potrzebuje takiej pomocy. W szkołach dzieci uczą się, jak postępować w przypadku krwotoku z nosa, omdlenia, oparzenia, zachłyśnięcia, a także uczą się, jak powinna wyglądać resuscytacja czy ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej.

Pierwsza pomoc powinna przebiegać według schematu: zabezpieczenia miejsca wypadku, sprawdzenie stanu poszkodowanego i jego funkcji życiowych, wezwanie pomocy oraz reanimacja lub inne czynności ratunkowe. Każdy z nas powinien znać te kroki i w razie niebezpieczeństwa podejmować je po kolei.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.