23 kwietnia 2024

Komórki macierzyste – jakie choroby można leczyć?

2 min read
Komórki macierzyste

Komórki macierzyste z powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu różnych chorób. Mają one zdolność przekształcania się, a więc nie tylko potrafią tworzyć, lecz także odbudowywać zniszczone i chore struktury. Wyróżniamy zarodkowe, czyli te, które pochodzą z zarodka, a także somatyczne, a więc znajdujące się tkankach w życiu pozazarodkowym.


Terapie wykorzystujące komórki macierzyste.

Jedną z najpopularniejszych metod wykorzystująca komórki macierzyste jest przeszczep szpiku kostnego. Krwiotwórcze komórki stosowanie są w terapii chorób nowotworowych szpiku, takich jak białaczka i chłoniaki. Mogą być przeszczepione zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym. Komórki macierzyste stosowane są także u osób cierpiących na choroby nienowortorowe, które spowodowały zaburzenia odporności lub niewydolności szpiku.


Komórki macierzyste pochodzące z naskórka, pozwalają także na leczenie rozległych ran. Pobiera się je ze zdrowego fragmentu skóry pacjenta i umieszcza na ranie, np. powstałą w wyniku oparzeń. Takie leczenie jest gwarancją sukcesu, gdyż nie ma możliwości odrzucenia komórek.


Terapia komórkami macierzystymi jest wykorzystywana również w okulistyce. Za ich pomocą można odbudować nabłonek rogówki. Pobiera się je z rąbka rogówki oka zdrowego.


Komórki macierzyste kolano – czyli terapie w ortopedii
Leczenie schorzeń kolana za pomocą komórek macierzystych jest bardzo efektywne. Zastosowanie ich w chirurgii ortopedycznej niesie ze sobą olbrzymie korzyści przy niewielkim ryzyku wystąpienia powikłań. Komórki macierzyste kolano mają silne właściwości regeneracyjne tkanek chrzęstnych i kostnych. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Polega na podaniu zastrzyku z preparatu autologicznych komórek macierzystych. Są one pobierane z tkanki tłuszczowej z brzucha lub uda. Rekonwalescencja pacjenta trwa zazwyczaj kilka tygodni, podczas których niezbędna jest rehabilitacja i ścisła kontrola lekarza prowadzącego. Pacjent może powrócić do pełnej sprawności, co jest ważne np. dla sportowców.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.