23 kwietnia 2024

Pellet z biomasy i drewna – wykorzystanie oraz producenci

2 min read
Pellet ściółkowy

Pellety produkowane z biomasy są coraz częściej spotykane na różnych hodowlach zwierząt, lub pellety drewniane, które służą jako opał domów czy zakładów przemysłowych. Wykorzystywanie takiego rozwiązania jest bardzo ekologiczne oraz jest tanim rozwiązaniem. W tym tekście opiszemy funkcje, rodzaje pelletu.

Pellet – co to jest?

Pellet to rodzaj ekologicznego i ekonomicznego biopaliwa stałego wyprodukowanego z biomasy drzewnej typu zrębka, wióry, trocin lub biomasy agro z dodatkami lub bez, najczęściej w formie walca o długości od 5 mm do 40 mm.

Rodzaje pelletu

Na rynku możemy znaleźć wiele firm zajmujących się między innymi sprzedażą takich pallet na terenach Polski oraz za granicami naszego kraju. Pellety, które można zakupić to:

Pellet najczęściej jest sprzedawany hurtowo. W Internecie znajdziemy wiele dobrych sprzedawców zajmujących się tym towarem.

Główne funkcje pelletu

Pellet drewniany wykorzystywany jest przede wszystkim w ogrzewnictwie – do ogrzewania domów, zakładów przemysłowych, budynków oraz w ciepłownictwie (w kotłowniach na pellet i biomasę w postaci pelletów).  Do tego producent pelletu drewnianego najbardziej się przyda.

Pellet znalazł zastosowanie także w hodowli zwierząt jako ściółka na przykład: w stajniach dla koni oraz w kurnikach, a także dla zwierząt domowych (szynszyle, króliki, chomiki i inne). Do tego jest najczęściej wykorzystywany jest pellet ściółkowy ze słomy – pellet ściółkowy ze słomy jest doskonałym rozwiązaniem, mającym zastosowanie jako ekologiczna ściółka dla zwierząt hodowlanych, jak i domowych.

Dodatki stosowane w produkcji pelletu

Według schematu ENplus (system certyfikacji pelletu), materiał dodatkowy ma za zadanie poprawienie efektywności produkcji, poprawianie jakości paliwa oraz zmniejszenie emisji.

Dopuszczone materiały, które można dodać do pelletu to: skrobia, mąka ziemniaczana, mąka kukurydziana i olej roślinny.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.