Pellet z biomasy i drewna – wykorzystanie oraz producenci
2 min readPellety produkowane z biomasy są coraz częściej spotykane na różnych hodowlach zwierząt, lub pellety drewniane, które służą jako opał domów czy zakładów przemysłowych. Wykorzystywanie takiego rozwiązania jest bardzo ekologiczne oraz jest tanim rozwiązaniem. W tym tekście opiszemy funkcje, rodzaje pelletu.
Pellet – co to jest?
Pellet to rodzaj ekologicznego i ekonomicznego biopaliwa stałego wyprodukowanego z biomasy drzewnej typu zrębka, wióry, trocin lub biomasy agro z dodatkami lub bez, najczęściej w formie walca o długości od 5 mm do 40 mm.
Rodzaje pelletu
Na rynku możemy znaleźć wiele firm zajmujących się między innymi sprzedażą takich pallet na terenach Polski oraz za granicami naszego kraju. Pellety, które można zakupić to:
- Pellet drewniany,
- Pellet ściółkowy,
- Pellet ściółkowy ze słomy,
- Pellet z miskantusa.
Pellet najczęściej jest sprzedawany hurtowo. W Internecie znajdziemy wiele dobrych sprzedawców zajmujących się tym towarem.
Główne funkcje pelletu
Pellet drewniany wykorzystywany jest przede wszystkim w ogrzewnictwie – do ogrzewania domów, zakładów przemysłowych, budynków oraz w ciepłownictwie (w kotłowniach na pellet i biomasę w postaci pelletów). Do tego producent pelletu drewnianego najbardziej się przyda.
Pellet znalazł zastosowanie także w hodowli zwierząt jako ściółka na przykład: w stajniach dla koni oraz w kurnikach, a także dla zwierząt domowych (szynszyle, króliki, chomiki i inne). Do tego jest najczęściej wykorzystywany jest pellet ściółkowy ze słomy – pellet ściółkowy ze słomy jest doskonałym rozwiązaniem, mającym zastosowanie jako ekologiczna ściółka dla zwierząt hodowlanych, jak i domowych.
Dodatki stosowane w produkcji pelletu
Według schematu ENplus (system certyfikacji pelletu), materiał dodatkowy ma za zadanie poprawienie efektywności produkcji, poprawianie jakości paliwa oraz zmniejszenie emisji.
Dopuszczone materiały, które można dodać do pelletu to: skrobia, mąka ziemniaczana, mąka kukurydziana i olej roślinny.