1 października 2022

Odzież sportowa sublimacja – Czym jest sublimacja w kontekście ubrań?

2 min read
odzież sportowa sublimacja

Odzież sportowa ma coraz szersze zastosowanie. Dawniej mężczyźni chodzili głównie w koszulach. Dziś dotyczy to raczej samych pracowników biurowych. Może spotkać wiele gładkich koszulek, ale także tych z napisami. O ile bluzki noszone na co dzień mogą mieć każdy rodzaj nadruku, tak te dla osób ćwiczących wyczynowo muszą mieć napisy niezakłócające pracy bluzki. Jakie to nadruki? 

Odzież sportowa sublimacja – O co chodzi?

Myśląc o odzieży sportowej mamy na myśli wszystkie ubrania, które nie są eleganckie. Jednak w tym artykule chodzi o odzież typowo przeznaczoną do uprawiania w niej sportu. To odzież, która przede wszystkim przepuszcza powietrze. Bluzki, które nosimy na co dzień często są sztywne i nieprzepuszczalne. I niekoniecznie jest to wina materiału z którego zrobiona jest odzież. Taki nieprzyjemny efekt może dawać nadruk. Dlatego coraz popularniejsze stało się robienie nadruku metodą sublimacji. Odzież sportowa sublimacja jest wtedy atrakcyjna, zawiera na przykład logo drużyny piłkarskiej czy imię i nazwisko, a przy tym w pełni przepuszcza powietrze. Zastanówmy się co w teorii oznacza metoda sublimacji.

stroje sportowe sublimacja

Stroje sportowe sublimacja – Trochę teorii

Czym jest druk sublimacyjny? To technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami na papierze do sublimacji, a następnie za pomocą pras do sublimacji o wysokiej temperaturze przenoszony jest na stroje sportowe sublimacja, która są wykonane z poliestru lub posiadają powłokę poliestrową. Tusze sublimacyjne są barwnikami, wiążącymi się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Sublimacja to najtrwalsza metoda znakowania. Nadruk nie traci na jakości, nawet po wielu praniach.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.