21 lipca 2024

Taśmy gumowe – charakterystyka

2 min read
Taśmy gumowe

Taśmy gumowe wykorzystywane są w wielu przedsiębiorstwach. Ich wykorzystanie jest znaczące – nie tylko usprawniają przebieg całego procesu, ale również odciążają pracownika. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm transportowych. W dzisiejszym artykule scharakteryzujemy taśmy gumowe. Dowiedz się o nich więcej!

Taśmy gumowe – czym są?

Taśmy gumowe wykonane są z płyty gumowe, która jest bardzo uniwersalnym materiałem, a jego zastosowanie jest szerokie. Wysoka wytrzymałość oraz elastyczność to największe zalety tego materiału. Gumowe taśmy transportowe to najważniejsza część przenośnika transportowego, który wykorzystywany jest do transportu materiałów sypkich. Istotne jest właściwe dopasowanie taśmy – minimalizuje to ryzyko uszkodzeń.

Rodzaje taśm przenośnikowych

Aby zapewnić długotrwałą i bezawaryjną pracę taśmy, konieczne jest jej odpowiednie dopasowanie. Do rodzajów taśm transportowych zaliczamy:

  • taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe ogólnego przeznaczenia
  • taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe olejoodporne
  • taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe odporne na podwyższone temperatury
  • taśmy przenośnikowe tkaninowo – gumowe trudno zapalne i trudnopalne
  • taśmy przenośnikowe zbrojone linkami stalowymi
Taśmy przenośnikowe

Taśmy przenośnikowe na wymiar

Taśmy transportowe wykonywane są na wymiar. Przy produkcji ważne jest podanie takich parametrów jak: rodzaj taśmy, zbrojeniem szerokość oraz długość nawoju. Produkowane taśmy na wymiar to wygoda zakupu dla kupujących, gdyż nie wymaga ona żadnych przeróbek.

Taśmy gumowe ze względu na swoja konstrukcję mogą pracować na płasko, lub w tak zwanej niecce. To w zależności od aplikacji, konstrukcji przenośnika i oczekiwań, dobierana jest odpowiednia taśma. Przy zakupie ważne jest również sprawdzenie jakości. Normy jakości, jakie powinny posiadać taśmy gumowe to PN-EN 14890. Norma ta określa prawidłową budowę, odpowiednie parametry i wymiary.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone | Newsphere by AF themes.